Máte pocit, že jste se s tímto pojmem ještě nesetkali? Není to žádná novinka. Když řeknete na veřejnosti, že se věnujete Baton Twirlingu, mnoho lidí opravdu netuší, co si pod tím představit. Myslím si, že je to ohromná škoda a pevně věřím, že se nám jednou podaří dostat tento sport do podvědomí lidí a co více – prosadit ho až na Olympijské hry. V následujících pár bodech se vám pokusím nastínit, o co se jedná.
Původ sportu
Twirling je rozšířený po celém světě. U nás vznikl zhruba v roce 2008, ale například v USA byla twirlingová asociace zřízena již roku 1958. Mezi největší velmoce na světě patří právě USA, Japonsko a Francie.
• Náčiní
Twirleři musí dokázat zkoordinovat taneční, baletní a gymnastické prvky s náčiním, kterým je zde twirlingová hůlka. Lidé tento sport často zaměňují s mažoretkami, ale toto označení je chybné.
• Dres, obuv
Twirleři si neoblékají uniformy a vysoké kozačky a náplní jejich práce není pochod. Baton Twirling je dnes mnohem více než pouze toto. Atleti se navzájem předhání, čí kostým bude mít větší efekt a přispěje k celkovému dojmu na porotu. Dresy bývají většinou ušity z elastického materiálu a zdobí je nepřeberné množství kamenů Swarovski a nejrůznějších flitrů, které mnohdy zaručí, že opravdu „oslníte“. Součástí kostýmu jsou i speciální twirlingové boty, většinou tělové barvy – působí to, jako byste byli bosi.
• Líčení, hairstyle a celkový vzhled
Twirling bývá často přirovnáván ke krasobruslení či moderní gymnastice. Součástí hodnocení je také celkový vzhled, jak soutěžící působí – zda z nich vyzařuje energie, hodnotí se výraz, enthusiasmus a v neposlední řadě i líčení a účes hraje důležitou roli.