Je to sice nezvyklý koníček, ale skládání puzzlí si jistě brzy zamilujete, pokud máte trošku trpělivosti.
Jestli se rozhodnete pro puzzle, zvolte nejprve nějaké lehčí puzzle s 500 dílky, pokud skládáte poprvé. Poté zvolte motiv. Berte v úvahu, že krajiny bývají těžší než jiné náměty, neboť disponují třeba jen odstíny modré, zelené a hnědé barvy. Máte-li rádi zvířata, sáhněte například po safari motivu. Upřednostňujete města a jejich památky? Pusťte se do skládání Big Benu, Eiffelovy věže nebo Benátek. Po koupi zboží si určete, kde chcete pracovat na složení puzzlí. Dále si zvolte materiál, na který budete puzzle pokládat. Zkuste například karton anebo podložky na to určené.
Máte vše potřebné, abyste mohli začít? Dejte se do díla.
Nejprve z balíčku vyberte všechny okraje. Bývají nejjednodušší a uděláte si tak celkový obrázek toho, jak bude dílo velké. Až okraj sestavíte, opět budete třídit. Tentokrát podle barev. Podle předlohy obrázku si všimněte, z kolika barev se puzzle skládá. Jestli z více, rozdělte si je na hromádky.
Jedna kupa bude obsahovat například oblohu, druhá zeleň (stromy, listí, trávu a podobně), třetí třeba postavičky. Zde opravdu hodně záleží na motivu. V případě krajin si barvy ještě rozdělte na jednotlivé odstíny, jako u nebe, kde barvy mohou být světle modré, tmavě šedé až černé.
Při skládání se báječně odreagujete od práce či od jiných stresových situací. A pokud vám puzzle přeroste přes hlavu, dejte si od nich na chvíli pauzu a poté pokračujte.
Co s hotovým dílem?
Pokud máte složeno, sežeňte si lepidlo, štěteček nebo houbičku určenou pro puzzle. Zboží koupíte v hračkářství či v papírnictví. Podle návodu slepte puzzle na podložce a počkejte, až lepidlo uschne. Obvykle to trvá 3 hodiny. Nakonec ho dejte zasklít a zarámovat u sklenáře, popřípadě si kupte jen rám a zarámujte puzzle sami doma. To je vše a můžete je pověsit.