Pokud patříte k těm, co si svou zahrádku opečovávají a starají se o ni jako o své dítě, jistě dobře víte, že právě začátek jara je doba, kdy si na zahradě musíte pořádně máknout a vše pečlivě připravit na nadcházející úrodnou sezonu. Když uděláte vše, co máte, můžete se těšit na skvělou sezonu, plnou krásných rozkvetlých květin a výborných plodin, které na zahrádce pěstujete. Než se ale budete z toho všeho těšit a užívat si léta, je potřeba na zahradě strávit hodně času a pracovat. I když pořád je to spíš zábava než práce, zahrádka je totiž pro zahrádkáře milovaný koníček a tak nějaká ta práce na ní, vůbec nevadí. Na co tedy nesmíte na jaře na své zahradě zapomenout?
· Úklid zahrady: v zimě se o dění na zahradě moc nezajímáme a tak je důležité, ji na jaře prohlédnout a odstranit vše co na ní nemá být a pěkně ji z gruntu uklidit.
· Kypření a hnojení: půda je to růst rostlin velmi důležitá. Špatná půda vám toho moc nevyplodí. Prvním vaším krokem při přípravě zahrady, by tak mělo být prokypření půdy. Semínka budou mít více kyslíku a lépe se jim tak bude klubat na svět. Takže popadněte motyku, rýč a hrábě a pusťte se do díla. Pokud máte zahradu větší, může být náročné ji celou obejít a nakypřit po staru ručně. Takže se klidně nebojte použít techniku. Ta se dá i vypůjčit a nemusíte ji tak zbytečně kupovat. Kypření vám půjde rychleji a vy si u toho neodrovnáte záda. Podívejte se na internetu na nabídku půjčoven zahradních přístrojů, tato služba se už pomalu rozšiřuje, protože si tuto možnost lidé oblíbili. Když už budete u toho kypření je dobře dodat půdě také nějaké živiny a tak ji nezapomeňte také přihnojit.
· Příprava trávníku: pokud máte na zahradě volnou plochu s trávníkem, je důležité se postarat také o něj. Nejprve se musí vyhrabat a odstranit všechny nečistoty a spadané hnijící listí po zimě. Poté byste měli trávník provzdušnit. Ať už po staru pěkně hráběmi nebo si zase na pomoc můžete vzít moderní techniku. Pokud máte trávník větší, je to i rozumnější, práci vám to nejen usnadní, ale také zrychlí. Trávník můžete samozdřejmě také přihnojit, aby měl potřebné živin a krásně se zelenal. Pak už přijde na řadu sekání trávy a běžná údržba, na kterou jste zvyklí.
· Začněte sadit: půdu už máte připravenou a je čas do ní také něco vysadit. Začněte vysazením špenátu, salátů, ředkviček, pórku, petržele nebo mrkve. Ale ani kvalitní a dobře nachystaná půda vám nemůže zajistit stoprocentní pěstitelskou úspěšnost. Proto se o vysazené plodiny nepřestávejte dobře a s láskou starat.