Vitamín C
Kyselina askorbová neboli vitamín C je jednou z esenciálních složek potravy, kterou musíme přijímat v potravě. O jejich důležitosti se přesvědčili zejména mořeplavci ve středověku, kteří se plavili napříč oceány dlouhou dobu a neměli k dispozici dostatek čerstvých rostlinných zdrojů v podobě ovoce a zeleniny. Onemocnění kurdějemi bylo dokonce smrtelné a lidé se museli poučit poměrně drsným způsobem.
Lodní kuchyně pak byla zásobena kysaným zelím a naklíčenými semeny. Oba tyto zdroje jsou významným dodavatelem vitamínu C a zvláště proces klíčení mungo je velmi snadný a tímto způsobem lze kromě velkých odrůd fazolí konzumovat takřka cokoli. Podmínkou je, aby byla semena neporušená a aby měla zajištěn dostatek vlhkosti a tepla.
Minerální látky
Těch obsahují fazolky mungo opravdu velké množství. Kromě železa, vápníku, hořčíku jsou to také zinek, měď a mangan. Tyto tři minerály se účastní mnoha důležitých pochodů v těle, a pokud bychom je nedodávali ve stravě, nemohli bychom přežít. Podílí se na správném fungování trávicí soustavy, zvláště na využití sacharidů. Potřebujeme je pro správnou činnost nervové soustavy a pro tvorbu krevní plazmy. Účastní se procesů výstavby kosterních buněk, regenerace pokožky a mají i protizánětlivé účinky.
Dostatek vlákniny
Velkým problémem je v naší zemi onemocnění tlustého střeva. Za tímto účelem jsou dokonce lidé od určitého věku zváni na preventivní lékařské prohlídky a právě prevence zde hraje zásadní roli. Mnoho lidí, zvláště starší generace, považuje za základ stravy masné a uzenářské výrobky, bílé pečivo a potraviny obsahující rafinovaný cukr. Naopak ve stravě schází dostatek vlákniny a tu lze dodávat ve formě ovoce, zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin a také naklíčených, dobře stravitelných semínek.