Možná tomu, nebudete věřit, ale při chronických zánětech ústní dutiny hraje často důležitou roli náš trávicí systém. Narušení jeho rovnováhy se může projevit právě zánětlivým onemocněním.
Jak k zánětu dásní dochází?
K zánětu dásní dochází tehdy, když bakterie v ústech vytvoří plak, což je tenká vrstva, která pokryje sliznici a zuby. Pokud ho nebudete průběžně důkladně odstraňovat, vznikne z něj zubní kámen, který dráždí dásně. Pokud ani tento stav nebudete včas řešit, můžete dospět až do fáze, kdy bakterie naruší i kost kolem zubů a Vaše dásně začnou krvácet. Mezi další příčiny vzniku zánětu dásní patří nemoci z nachlazení či různé infekce, ať už bakteriemi, viry či plísněmi.
Jaké jsou příznaky zánětu dásní?
Máte-li pocit oteklých dásní, ze kterých navíc při čištění zubů či po jídle teče krev, s nejvyšší pravděpodobností, byste měli se svým zubním lékařem řešit problém zánětu dásní. Trápit Vás může rovněž nepříjemný zápach z úst či pachuť v ústech, které se nelze zbavit. Přidá-li se i horečka a bolesti, na nic nečekejte a problém řešte!
Jak probíhá léčba zánětu dásní?
Prvořadá je v tomto případě správná zubní hygiena, která je i tou nejlepší prevencí tohoto problému. Dbejte na důkladné odstraňování zubního plaku i kamene, aktivní žvýkání podporuje prokrvování dásní. Nezapomínejte také na čištění mezizubních prostor, ať už pomocí mezizubních kartáčků či nití. Na trhu je dále celá řada zubních past, které pomáhají odstranit problém krvácivých dásní. Pokud nevíte, jaká pasta či jaké mezizubní kartáčky zvolit, poraďte se svým zubařem.
Dlouhodobě byste měli změnit jídelníček. Zapomeňte na sladkosti, sladké nápoje, kávu, kouření, výrobky z bílé mouky, protože všechny tyto potraviny podporují vznik plaku. Vaše strava by měla obsahovat více čerstvé zeleniny s vyšším obsahem vitaminu C. Kyselina listová je pak důležitou stavební látkou pro vaše dásně. Nachází se ve veškeré zelené zelenině.