Nemáte dost peněz?


Na nedostatku peněz není vůbec nic divného. Ten může přijít v kterémkoliv okamžiku a dolehnout na kohokoliv z nás. A jediné, co je v takové situaci jisté, je skutečnost, že se lidem postiženým finanční nouzí nežije ani trochu příjemně. Stejně jako kdokoliv jiný i tito lidé chtějí spokojený život, ale dovolit si ho nemohou. K tomu jsou totiž potřeba peníze, aby se zaplatilo všechno, co se zaplatit musí. A když nejsou, nic se s tím nenadělá. Lidem tak někdy dojdou peníze a je zle. Čím déle taková situace trvá, tím se dotyční cítí hůř, čím větší problémy na člověka dolehnou, tím hůř se na něm podepisují. A někdy se dokonce situace vyvine tak, že se podobné finanční problémy vrší, až jsou nakonec naprosto nezvládnutelné.

hromádka mincí

A tak je třeba sehnat další peníze, kdykoliv je jejich potřeba větší než vlastněná částka. A někdy se to dá zvládnout jenom díky půjčce. Tu totiž mohou získat i lidé, kteří si včas další potřebné finance vydělat nestihnou. Když nejsou peníze vlastní, aspoň ty půjčené mohou pomoci. A tak se lidé ucházejí o půjčky. A když mají štěstí, daří se jim je získávat. Zažádá se, prokáže se ochota a schopnost splácet, vyinkasuje se potřebná částka a tou se zaplatí to, co je zaplatit třeba. A potom už se musí jenom řádně splácet, aby bylo všechno v pořádku.

mince v hrsti

Ale ne všichni lidé dostanou půjčku, kterou potřebují. Často jsou odmítnuti, když nedají takové záruky splácení, jaké se od nich očekávají. A co potom? Naštěstí je tu i nebankovní hypotéka nebankovnihypoteky.net, kterou mohou lidé získat i v hodně složité situaci. U ní se nikdo moc neptá na majetkové poměry a registry dlužníků toho, kdo o ni žádá, protože se namísto toho ručí za vrácení peněz zástavou nemovitosti. A nějaký nemovitý majetek má přece kdekdo z nás. Takže často stačí oslovit nebankovní společnost a je po dočasných finančních problémech.

Personální činnost v podniku


Personální činností se zabývá vedoucí pracovník. V podniku bývá vytvořen personální útvar nebo osobní oddělení.
Hlavní činností vedoucího pracovníka je výběr a přijímání zaměstnanců, uzavírání nebo ukončování pracovního poměru, evidence, kolektivní vyjednávání (jednání zaměstnavatele a odborových orgánů, uzavírání kolektivní smlouvy, výhody pro zaměstnance.
Zaměstnanci se dají získat z několika zdrojů, např. inzerce, úřad práce, absolventi škol, doporučení, samostatní uchazeči…
zaměstnanci při jednání.jpg
 
Způsob výběru závisí na kvalifikaci a budoucí pozici.
a)       běžní zaměstnanci – dělnická povolání, výběr se provádí na základě údajů uvedených v dotazníku + osobní pohovor
b)      střední úroveň – zpravidla jedno kolo výběrového řízení, posuzuje se kvalifikace a osobní předpoklady
c)       nejvyšší úroveň – několik kol výběrového řízení
 
Písemné doklady – žádost o zaměstnání, strukturovaný životopis, doporučení, osobní dotazník
Ústní pohovor – doplňuje další údaje, umožňuje osobní dojem
 

PRACOVNÍ POMĚR

Pracovně-právní vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Předmětem je určitá opakující se pracovní činnost, kterou se zaměstnanec zavazuje vykonávat za mzdu pro zaměstnavatele. Zaměstnanec práci musí vykonávat osobně. Výkon práce je označován jako závislá práce.
zprávy na mobilu.jpg 
Pracovní poměr na dobu určitou:V pracovní smlouvě je vymezena délka trvání pracovního poměru a jejím uplynutím pracovní poměr automaticky končí. Od ledna 2012 je možno sjednat dobu jen na max. 3 roky, kterou lze max. 2x prodloužit nebo uzavření pracovního poměru na dob určitou až dvakrát opakovat. Celkem tedy max. 9 let.
Dohoda o provedení práce:Nejjednodušší forma závislé práce, na max. 300 pracovních hodin v kalendářním roce.
Dohoda o pracovní činnosti:Sjednává se na opakující se činnosti menšího rozsahu, která je limitována polovinou stanovené týdenní pracovní doby. Dohody je možné zrušit dvoustranným ujednáním smluvních stran nebo jednostrannou výpovědí s 15 denní lhůtou.
 
Zánik:
Skončením zanikají práva a povinnosti, které jsou spojeny s předmětem pracovního poměru. Hlavní zásadou je snaha zajistit zaměstnanci určitou stabilitu zaměstnání, zajištěna především ochranou zaměstnance před jednostranným rozvázáním pracovního poměru ze strany zaměstnavatele. To může udělat jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce a nemůže to udělat v ochranné době (pracovní neschopnost, těhotenství, mateřská, rodičovská dovolená). Může být rozvázán jen dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením pracovního poměru a zrušením ve zkušební době, také zaniká smrtí zaměstnance. Pracovní poměr na dobu určitou končí uplynutím sjednané doby u pracovního poměru. Specifická ustanovení jsou pro cizince nebo osoby bez státní příslušnosti.

Podomní prodejci

Aféry, které bylo možné sledovat v televizi, kdy tzv. šmejdi pořádali rádoby kulturní akce, při kterých si spousta lidí, bohužel většinou seniorů, zakoupili domů nové „zaručeně kvalitní nádobí“, teplejší protialergenní deky, vysavače apod., již sice v televizi nevídáme, ale „šmejdi“ z naší republiky rozhodně nezmizeli, ani nepřestali se svou činností. Jen začali „podnikat“ v jiné oblasti.

O nabídkách podomních prodejců, co se týká levnějších energií, jste možná už četli, to, že Vám k tomu nabídli několik kusů „úsporných žárovek“, mnoho lidí zlákalo, už si neuvědomovali, že si je vlastně „kupují“, pokud alespoň včas rychle odstoupili od smlouvy, stejně museli vrátit i žárovky.
Podomní prodejci k Vám přijdou do bytu a jsou schopni Vám nabízet prakticky cokoli, nejvíce se zaměřují právě na seniory, protože je snadněji přesvědčí.

Tito lidé vynikají svou výřečností, dokáží mluvit velmi přesvědčivě, že nejeden senior podlehne a smlouvu podepíše nebo si zakoupí nabízené zboží za předraženou cenu, i když stejné zboží může koupit v obchodě podstatně levněji.

Jak si dát na podomní prodejce pozor:
–        v první řadě si musíte uvědomit, že ať u Vás zazvoní člověk jako zástupce firmy, nabízející např. energie nebo služby, tyto firmy takto lidi nabízet své služby neposílají, tudíž už to je první známka, mít se na pozoru, solidnímu prodejci jistě nebude vadit, když si jeho totožnost ověříte telefonicky přímo u jeho firmy

–        pokud je to člověk od firmy, která nabízí nějaké zboží, MUSÍ se Vám prokázat dokladem od dané společnosti, kdy veškeré údaje musí souhlasit s jeho občanským průkazem

–        pokud se Vám člověk bude zdát seriózní a Vy byste o nabízené zboží měli zájem, chtějte vědět vše o CELKOVÉ CENĚ, tím je myšleno opravdu celkové, k tomu se přečtěte i velmi pečlivě kupní smlouvu, ve které se mohou skrývat další poplatky, můžete např. říci, že si ji pročtete, a domluvit se na dalším termínu, mezitím zkontrolovat smlouvu např. s rodinou, se sousedy….., seriózní prodejce jistě nebude mít námitky

–        podomního prodejce, který nemá čestné úmysly,poznáte hned, jakmile mu tohle nabídnete, a on začne s výhrůžkami apod., v tom případě neváhejte a volejte policii, můžete volat Policii městskou i státní.

„Chudoba“ jako ekonomický potenciál

Když se podíváte na žebříčky nejsilnějších světových ekonomik světa v posledních letech, možná Vás překvapí, jak neslavně si některé dříve ekonomické mocnosti světa neslavně vedou. Asi nikoho nepřekvapí, že mezi současné ekonomické mocnosti patří Čína, nicméně hned v závěsu za Čínou nalezneme například Indii, velmi silnou ekonomiku (7. místo v celosvětovém žebříčku) má například Brazílie. Toto vše je rozhodně podnět k zajímavým diskuzí jak pro laickou veřejnost, tak pro odborníky z řad ekonomů a sociologů.
 

Nejsilnější není vše

Například Brazílie a Indie rozhodně nepatří mezi země, kde by se lidé mohli honosit vysokou životní úrovní, přesto patří mezi nejsilnější ekonomiky světa. Z toho vyplývají například dvě skutečnosti.
 
1. Ekonomický potenciál a vysoká životní úroveň rozhodně nemusí jít ruku v ruce. Pokud se podíváme na žebříčky zemí s nejvyšší životní úrovní, prvenství rozhodně nebudou mít ty, které mají zároveň nejsilnější ekonomiky. Pokud posuzujeme životní úroveň států, ekonomika státu a jeho hrubý domácí produkt představuje jen jeden i když velmi významný ukazatel.

Jedna věc je totiž HDP tedy hrubý domácí produkt a druhá HDI, což je termín trochu méně známý a představuje index lidského rozvoje. Z dlouhodobého hlediska lze ovšem předpokládat, že v následujících letech by v zemích, kde je silná ekonomika, ale slabá životní úroveň, mohlo dojít k výraznému zvýšení životní úrovně.

2. Chudoba může velmi silně stimulovat rozvoj ekonomie za předpokladu, že například v zemi se nachází významné nerostné bohatství, nebo dojde k nečekanému rozmachu průmyslové výroby. Například v Brazílii je významné nerostné bohatství, životní úroveň proti tomu nízká, obyvatelstvo poměrně mladé.

To vše má pro rozvoj ekonomie velmi významný vliv. Být na dně skutečně může představovat významný odrazový můstek nejen v životě jednotlivce, ale také pro start ekonomie.

Ekonomie domácností

Úroveň ekonomiky zkoumáme nejen z hlediska makroekonomického, kdy je ekonomický systém posuzován jako celek, ale také z hlediska mikroekonomického, kdy jsou sledovány jednotlivé tržní objekty tedy firmy i domácnosti.

Domácnosti vytvářejí určité poptávky (zboží, služby) a nabízejí výrobní faktory prostřednictvím například práce na trhu výrobních faktorů.
Domácnost jako ekonomický subjekt je z hlediska národní ekonomie velmi zásadní, protože oba aspekty poptávka i nabídka mají pro celonárodní ekonomii velmi zásadní vliv a to rozhodně nikoli jen z hlediska ekonomického, ale i z hlediska celonárodního růstu.
 

Srovnání nejen životní úrovně

Zkusme si to popsat zjednodušeněji tím, že budeme sledovat dvě rodiny, ekonomicky stabilní a sociálně slabou.
 

  • Ekonomicky stabilní domácnost– má určité požadavky ohledně životního stylu. Dětem je poskytována kvalitní péče, domácnost si může dovolit jezdit na dovolenou a tak podobně. Pro celonárodní ekonomii je velmi důležité tento tok peněz. Národní ekonomika zkrátka funguje tam, kde se utrácí.

Poptávka je tedy velmi důležitá pro fungování ekonomie. Rovněž to, že členové domácnosti chodí do zaměstnání, pomáhá k udržení či rozvoji pracovního trhu obecně, nemluvě o daních. Z toho vyplývá, že každý jeden jednotlivec v produktivním věku má pro národní ekonomii významný vliv.
 

  • Sociálně slabá rodina– tady je třeba uvědomit si, že sociálně slabá rodina není ta, která právě má dočasné ekonomické problémy, ale za sociálně slabou rodinu budeme považovat takovou, která je dlouhodobě plně závislá na sociálních dávkách. Požadavky a poptávky ze strany sociálně slabé rodiny jsou minimální.

 
Rodina finance potřebuje na základní potřeby (jídlo, placení nájmu) a na více ji nezbývá. Přispívá tedy minimálně k tomu, aby se peníze „točily“ a rozvíjela se ekonomie. Lidé závislí dlouhodobě na sociálních dávkách také nenabízí profesní potenciál. Tato tedy představuje zátěž pro národní ekonomii a je velmi žádoucí eliminovat náklady, které stát musí vynakládat na její zaopatření. Jak to učinit je téma mnoha diskuzí.