Nejjednodušší na péči v domácích podmínkách je bezesporu Phalaenopsis neboli můrovec. V rámci této odrůdy se rozlišuje kolem 60 různých rodů. Pochází z Asie a je teplomilná. Bývá poseta květy v různých odstínech od bílé po fialovou. Setkat se můžete i s modrými květy, ale na ty pozor. Bílá orchidej je pouze napuštěná barvivem. To znamená, že po odkvětu budou květy opět bílé.
Nároky na pěstování
Díky její teplomilnosti jí svědčí stálá teplota, vlhký vzduch (oproti jiným druhům není na vlhkosti tolik závislá) a dostatek světla, které ovšem nesmí být přímé. Proto je nejtypičtějším umístěním východní okno.
Pozor na přelévání! V přírodě nerostou v zemi, nýbrž omotané okolo větví stromů se vzdušnými kořeny přes které vstřebávají vlhkost. Důsledkem přílišného zalévání kořeny uhnívají, nebo se tvoří plísně a orchidej uvadá.
Jak tedy zalévat?
Nejlepší je celý květináč ponořit na nějakou dobu do měkké vody (kolem půl hodiny) a opakovat tento proces aspoň jednou za dva týdny nebo častěji. V tomto ohledu je nutné se řídit teplotou okolí a ročním obdobím. V létě potřebuje více vláhy než v zimních měsících.
V čem vůbec pěstovat?
Pro začátečníky bude nejvhodnější koupit substrát, který je přímo určený pro orchideje. Jinak se dá použít například i jedlová kůra nebo kokosová drť. Vhodné jsou průhledné květináče, které propouští světlo.
Kvetení a další péče
Phalaenopsis kvete celý rok a tento proces lze podpořit snížením teploty na noc. Po odkvětu není vždy nutné stvol zastřihávat v případě, že je stále zelený. Poté je šance rozkvětu prodloužené části stvolu, který jsme ponechali. V opačném případě stonek neseřízněte celý, ale v jeho spodní třetině.
Pokud se rozhodnete pro hnojení, je důležité vybírat takové, které neobsahuje vápník. Rozhodně se trefíte s hnojivem přímo určeným pro orchideje podobně jako se substrátem.
Rubrika: Dům a byt
Koberec je stále nejoblíbenější podlahovou krytinou
Jekor
Starší generace si možná v souvislosti s jekorem vybaví počátek 90. let, kdy v republice proběhla masivní vlna výprodeje koberců z některých obchodů v síti prodejen bytového textilu. Mezi nimi kraloval levný jekor, který se často využíval do chodeb, schodišť, společenských sálů a některých učeben. Lidé brali prodejny útokem a tak trochu to připomínalo současný „Black Friday“. Jekor však patří mezi méně kvalitní kobercové materiály a postupně jej vytlačuje zátěžový speciál.
Zátěžové koberce
Již samotný název napovídá, že jde o speciální materiál, jehož základ tvoří hrubší polyetylenová nebo polypropylenová vlákna, odolná vůči mechanickému zatížení. Jeho specifickou vlastností je snadná údržba a mnohaletý provoz i na frekventovaných místech, kde se lidé nepřezouvají. Desítky barevných dekorů z něj dělají oblíbený druh koberců s bohatým využitím v kancelářích, v prodejnách, ve fitness centrech, ale i v některých domácnostech na chodbách a schodech.
Barvy a vzory
To nejobtížnější není měření místnosti a přesný rozměr krytiny, nýbrž samotná volba barevného odstínu a vzorování. Celý vtip totiž spočívá v tom, že se vám jen stěží podaří porovnat interiér místnosti s obrázkem v e-shopu, anebo naopak fotku místnosti s reálným kobercem. Vždy se jedná o jakýsi kompromis, jehož řídící jednotkou je vaše intuice.
Podle statistických údajů některých prodejen lidé nejčastěji volí barvy velice střízlivé, které ladí s barvou nábytku, ovšem to nebývá příliš šťastnou volbou. Podlaha se pak slije s ostatním vybavením interiéru v jeden celek a působí sterilně. Ideální je poradit se s bytovým architektem nebo s někým, kdo má v tomto směru zkušenosti, a zkusit vzájemně kombinovat barevné odstíny. Zajímavě vynikne např. bukový nebo borový masiv dřeva s výrazně modrou barvou koberce, k tmavému nábytku naopak koberec světlý krémový nebo žlutý či žluto oranžový.
Zařiďte si kuchyni podle učení feng shui
Podle východní filozofie feng shui je možné vytvářet nejen zahradu, ale i interiér domova. K tomuto se počítá i zařizování kuchyně. A přesně kuchyně je ve východním učení feng shui nejvíce důležitá, protože je spojována jak se zdravím, tak i blahobytem rodiny. Kuchyně je vždy ústředním bodem, srdcem celé domácnosti, ve všech zemích světa. Právě Číňané význam této místnosti vůbec nepodceňují. Podle učení feng shui lidé v Číně odpradávna věří, že pokud něco není právě zde v kuchyni v harmonii, má to velmi výrazný a nedobrý vliv na celou rodinu. Na co si tedy máme podle učení feng shui v kuchyni dávat veliký pozor.
Špinavá kuchyň
Jestliže je naše kuchyně přeplněná a špinavá, narušuje to podle učení feng shui kvalitu a výživové hodnoty vašich pokrmů, které z takovéto kuchyně konzumujete. Jelikož nemáme kvalitní a dobrou stravu, nejsme schopní kvůli špatné stravě dobře pracovat a tím i dobře vydělávat.
Přeplněná spižírna, anebo lednice
Pokud máme pocit, že právě velikánské zásoby jídla jsou známkou bohatství, je to podle učení feng shui právě naopak. Ohromné zásoby, a přebytek jídla v lednici anebo spižírně ještě žádné rodině štěstí nepřineslo. Jestliže je ve spižírně a lednici staré, a vůbec ne čerstvé jídlo, tak má toto jídlo starou a zatuchlou energii. A vůbec se nejedná pouze o datum spotřeby na obalu.
Nezdravé potraviny
Nezdravé potraviny podle feng shui představují hromadu odpadků, které pouze zanášejí naše tělo. V kuchyni bychom proto měli dát přednost zdravým a přírodním potravinám. Zejména by v kuchyni mělo být vždy po ruce čerstvé ovoce a čerstvá zelenina.
Srdce kuchyně
Podle učení feng shui je jedním z nejdůležitějších částí kuchyně právě sporák. Ten, pokud není v dobrém stavu, ukazuje na problémy ve finanční oblasti. Jestliže se tedy sporák rozbije, nebo jen některá z jeho částí, je nutné jej nechat ihned spravit.
TOP 3 rodičovské chyby v dětském pokoji
Většina rodičů, pokud jim to dovolují možnost v jejich domě či bytě, se snaží svému potomkovi co nejdříve poskytnout vlastní pokoj, aby se odpoutal od spaní ve stejné ložnici a začal se sám učit nejjednodušším pravidlům, které musí při péči o své hračky zvládat. Zařídit a poté spravovat dětský pokoj může být však nečekaným hororem. Jakým omylům se při plánování obloukem vyhnout?
1) Šílené barvy
Pokud je vaše dítě v předškolním či už školním věku, samozřejmě je moudré se s ním poradit, jakou paletu by v pokoji uvítalo. Pokud si však dítko navymýšlí oranžové zdi, žlutý strop, zářivě zelený koberec, nebo červené skříně, a vy mu přání v dobré víře splníte, může se vám stát, že máte hned první den přespávání v novém pokoji dítě zpátky v ložnici, neb v té duhové smršti nebude moci usnout. Předem tedy vymezte, do výběru čeho smí dítě mluvit.
2) Příliš dětský nábytek
I když je vašemu dítěti teprve pět a vy si moc přejete, aby měl nejkrásnější dětství na světě, mějte na paměti, že šuplíčky ve tvaru slonů, kterým se musí tahat za chobot, věšáky v podobě káčátek a skříně s nepraktickým dětským otevíráním, budete používat a uklízet hlavně vy. Proto se vyvarujte přehnaných kýčů, i vaše dítě jistě jednou ocení více praktičnost, než chrastítko namísto kliky u dveří.
3) Perfekcionismus
I když je nutné vést dítě k pořádku už od útlého věku, nesnažte se mu všechno v pokoji rovnat do pravého úhle a nemějte stres z toho, že to u něj vypadá jako po výbuchu. Pro dítě je určitá míra chaosu důležitá pro orientaci a snaze naučit se vyznat ve svých věcech. Dávejte ale zároveň dítěti možnost samo uklízet, přeorganizovávat a podílet se na rozhodnutích, kde budou které věci uložené. Koneckonců je to jeho první pokoj a mělo by mít možnost cítit určitou odpovědnost.
Zároveň by mělo cítit lhůtu, do kdy musí být úklid proveden – každý den před spaním, obden ale důkladněji, nebo například jen jednou týdně, ale pak opravdu pečlivě! Tyto lhůty musíte dodržovat a opravdu na nich trvat, pokud mají pravidla pro dítě opravdu mít nějakou výchovnou vypovídající hodnotu. Proto je nepodceňte.
Jak si zařídit pohodlnou domácí kancelář
Nejde jenom o výhody práce z domu, ale hlavně o jeho nevýhody. Ne všichni se umíme na práci soustředit tak, jak bychom potřebovali, takže se může stát, že buďto sklouzneme k tomu, že pracovat nebudeme témě vůbec a budeme zanedbávat všechny své povinnosti, nebo se stane naprostý opak – zapomeneme na to, že máme i soukromý život a plně propadneme práci.
I z toho důvodu je důležité, abychom měli pohodlnou pracovnu, do které se budeme rádi vracet, abychom zde měli všechno, co potřebujeme a aby všechny věci měly své místo a svůj řád, abychom je hned bez složitého hledání našli.
Ovšem horší to je, když se ještě navíc k těmto problémům musíte potýkat s nedostatkem místa a pracovna není vůbec proveditelná. V tom případě se musíte smířit s pracovním koutem jako součástí obývacího pokoje, nebo hůř, ložnice.
Co všechno musí v pracovně být?
1. Pracovní deska
Bylo by lepší, kdybyste nemuseli mít home office v ložnici, jelikož tato místnost je určena ke spánku a k relaxaci, a pokud máte spát ve stejné místnosti jako pracovat, některé lidi to může svádět k workoholismu a spánek zanedbávat. Proto je lepší zvolit místo v obývacím pokoji, nebo klidně v chodbě, pokud je dostatečně prostorná.
Pracovní deska se musí někam vlézt. Budete k ní samozřejmě potřebovat i židli, proto vyberte místo, kde se bez problémů vejdete.
Stoly by měly mít vyvýšené místo pro monitor, pokud máte počítač stolní.
Pakliže pracujete na notebooku, je lepší investovat do větrací podložky, která notebook mírně zvedne, a vy můžete psát ve sklonu.
Nesmíte zapomínat na poličky a skříňky. Důležité je, mít všechno po ruce.
2. Židle
V pracovně by měla být židle zdravotní, otočná a polohovatelná.
3. Pořádek
Pokud máte hodně papírů a drobností, investujte do velké police, případně do komody nebo do úložných boxů.