Kromě toho, že se zároveň vystavujeme riziku obvinění z obtěžování, je tu riziko jiné. A možné závažnější. Při takovém chování si můžeme dost ublížit. Přivodit si zbytečně ošklivý úraz. Co v posilovně nedělat, aby byl náš trénink efektivní, ale také bezpečný?
Nerozptylujeme sebe ani ostatní
Na cvičení se musíme dostatečně soustředit. Pozorovat hlavně sebe a přístroj, s jehož pomocí trénujeme. Posilovna není rozhodně vhodné místo, kde bychom měli flirtovat, předvádět se před slečnami nebo kamarády, zbytečně moc mluvit či dokonce telefonovat! Takové chování je zde dost nebezpečné pro nás i ostatní! Mobil necháme v šatně. Hodinku se bez něj jistě obejdeme.
Nenakládáme i příliš
Nic se nemá přehánět. Ani testování vlastního těla, zjišťování našich limitů. Těžší zátěže si necháváme až na dobu, kdy máme vybudované dostatečné množství svalové hmoty. A také jsme celkově v dobré kondici. Je vhodné tuto věc konzultovat s trenérem. Při špatně zvolené zátěži nám hrozí poškození svalů a kloubů!
Nejsme závislí na strojích
Někdy se stává, že se zcela podřídíme cvičebnímu plánu danému přístrojem. Je to dobrý pomocník, ale řídíme se především pokyny svého těla. Mohli bychom se snadno „přetrénovat“, což je dost bolestivé.
Vyhýbáme se nebezpečným experimentům
Posilování je hlavně zábava. Je ale důležité osvojit si určitá pravidla a těmi se řídit. Pak můžeme přidat i různé varianty cvičení. Ale nepřehánět to. Držíme – li se osvědčené techniky, snižujeme riziko úrazů. K nim jsou náchylná hlavně záda, ramena a krk. Jde to pak zranění bolestivé a také se to pomalu hojí.
Nesrovnáváme se příliš s ostatními
Do určité míryje to záležitost v posilovně přirozená. Prostě máme ostatní siláky na očích, tak přemýšlíme, jestli jsou zdatnější než my. A pokud ano, jestli se dovedeme také tak vypracovat. Není dobré se srovnávat příliš, závidět a nechat se tím demotivovat. V posilovně se prostě s osobami, které se v tomto sportu dostaly dál než my a mají třeba „lepší“ tělo můžeme potkávat běžně. Není potřeba se tím příliš zabývat.