Pokud k tomu máme dostatečné prostorové a také finanční podmínky, proč si zimní zahradu nepořídit! Ideální je, když ji budujeme současně s domem a počítá s ní původní projekt. Ale lze ji realizovat též jako přístavbu stávajících starších domů. Nezapomínáme, že je potřeba mít k dispozici dost místa, a že by tato stavba měla vypadat hezky i z pohledu z venku. Prostě vhodně zapadnout do okolí. Zimní zahrady mohou „přecházet“ do venkovních zahrad samozřejmě i „postupně“. Třeba tak, že v jejich blízkosti umístíme pergolys venkovním http://olomouc.idnes.cz/zabreh-koupani-oprava-venkovniho-koupaliste-zpozdeni-vyberove-rizeni-13b-/olomouc-zpravy.aspx%3Fc%3DA160505_2244171_olomouc-zpravy_stk posezením. A k nim zasadíme krásné popínavé rostliny. Výsledek může vypadat opravdu moc hezky!
Co si rozmyslet včas
- velikosta tvar místnosti
- zda ji budeme užívat sezónně nebo celoročně
- na kterou světovou stranu bude orientovaná (dle odborníků je ideální jihovýchodní či jihozápadní orientace)
- jaké rostliny, případně živočichy zde chceme ubytovat
V těchto bodech je potřeba mít jasno předem!
Základní konstrukci opatří vždy odborníci
Hlavní stavební konstrukci svěříme v každém případě zkušeným profesionálům! Není to zrovna záležitost jednoduchá ani levná. Amatérské pokusy by nás stály ve finále více peněz i času. A hlavně by to bylo riskantní z hlediska bezpečnosti! Odborník také nejlépe posoudí, jaký materiál je pro dané místní podmínky nejvhodnější. Každý má své výhody (i nevýhody). Tak třeba dřevo vypadá nejvíce přirozeně, ale může být méně odolné a vyžaduje náročnější povrchovou úpravu. Nejlehčí a nejodolnější je hliník, nejlevněji nás vyjde asi plast.
Výběr rostlin
Nejvhodnější stanoviště poskytuje zimní zahrada subtropickým a tropickým rostlinám. Ty mají nejraději teplotu kolem 20 ºC a vyšší vlhkost vzduchu. Můžeme sem umístit ibišky, begónie, orchideje, fíkusy, sukulenty, kaktusy, ale také citrusy a banánovníky. Zimní zahrada je samozřejmě také vhodným zimovištěm pro venkovní rostliny, které nejsou mrazuvzdorné. Výběr vhodných druhů akvarijních ryb a ptactva určitě konzultujeme s odborníky. Vyhneme se tak chovatelským „přešlapům“, které by našim zvířátkům zbytečně uškodily!