Pěstování orchidejí pro začátečníky

Nejjednodušší na péči v domácích podmínkách je bezesporu Phalaenopsis neboli můrovec. V rámci této odrůdy se rozlišuje kolem 60 různých rodů. Pochází z Asie a je teplomilná. Bývá poseta květy v různých odstínech od bílé po fialovou. Setkat se můžete i s modrými květy, ale na ty pozor. Bílá orchidej je pouze napuštěná barvivem. To znamená, že po odkvětu budou květy opět bílé.
bílá orchidej
 
Nároky na pěstování
 
Díky její teplomilnosti jí svědčí stálá teplota, vlhký vzduch (oproti jiným druhům není na vlhkosti tolik závislá) a dostatek světla, které ovšem nesmí být přímé. Proto je nejtypičtějším umístěním východní okno.
Pozor na přelévání! V přírodě nerostou v zemi, nýbrž omotané okolo větví stromů se vzdušnými kořeny přes které vstřebávají vlhkost. Důsledkem přílišného zalévání kořeny uhnívají, nebo se tvoří plísně a orchidej uvadá.
 
Jak tedy zalévat?
 
Nejlepší je celý květináč ponořit na nějakou dobu do měkké vody (kolem půl hodiny) a opakovat tento proces aspoň jednou za dva týdny nebo častěji. V tomto ohledu je nutné se řídit teplotou okolí a ročním obdobím. V létě potřebuje více vláhy než v zimních měsících.
 orchideje phalaenopsis
V čem vůbec pěstovat?
 
Pro začátečníky bude nejvhodnější koupit substrát, který je přímo určený pro orchideje. Jinak se dá použít například i jedlová kůra nebo kokosová drť. Vhodné jsou průhledné květináče, které propouští světlo.
 
Kvetení a další péče
 
Phalaenopsis kvete celý rok a tento proces lze podpořit snížením teploty na noc. Po odkvětu není vždy nutné stvol zastřihávat v případě, že je stále zelený. Poté je šance rozkvětu prodloužené části stvolu, který jsme ponechali. V opačném případě stonek neseřízněte celý, ale v jeho spodní třetině.
Pokud se rozhodnete pro hnojení, je důležité vybírat takové, které neobsahuje vápník. Rozhodně se trefíte s hnojivem přímo určeným pro orchideje podobně jako se substrátem.

Published by na-dlani.cz