Ubývání kostní hmoty a celkové snížení kvality našich kostí, neboli laicky řečeno řídnutí kostí, je zákeřná choroba, která sice nebolí, ale má za následek mnoho utrpení. Řídnutí kostí způsobuje, že se kosti stávají málo odolné, klesá jejich pružnost a pevnost. Pacient si mnohdy všimne, že ho osteoporóza postihla, až tehdy, když utrpí osteoporotickou zlomeninu. Tato zlomenina vznikne bez závažné příčiny, při minimálně vyvinuté síle, například po mírném úderu nebo jemném pádu.
Osteoporóza postihuje častěji ženy než muže, a to až dvojnásobně. Dokonce i celkový proběh této nemoci mají ženy těžší, protože muži mají mnohem větší hustotu kostí. Ženám navíc po menopauze klesá estrogen, který má také za následek pokles kostní hmoty, což je dalším nejčastějším důvodem vzniku osteoporózy.
Každoroční prudký nárůst této nemoci způsobil, že se již osteoporóza řadí mezi nejčastější choroby. Odborníci již začali mluvit o epidemii. Osteoporóza se dokonce začala řadit mezi nejčastější příčiny úmrtí pacientů. Pacienti samozřejmě neumírají na osteoporózu, ale na komplikace, které jsou s ní spojené.
Zlomenina krčku stehenní kosti, která postihne až pětinu postižených, je nejzávažnější komplikací. Osteoporóza často bývá také příčinou dalších chorob, přičemž zároveň zhoršuje jejich průběh. Může jít o onemocnění zažívacího traktu, revmatické onemocnění, chronická zánětlivá onemocnění i rakovina prostaty.
Řídnutí kostí je přirozený proces stárnutí těla. I přes vážnost této choroby u nás její léčba není na odpovídající úrovni. Ovšem jistou prevencí bychom sami mohli ovlivnit některé faktory, které tuto nemoc vyvolávají.
· Je potřeba dbát na zdravý jídelníček s dostatkem vitamínů, vápníku a bílkovin.
· Dostatečný příjem tekutin je také důležitý. Pít bychom měli čistou vodu, ale také minerální vody s obsahem sodíku.
· Důležitý je také pravidelný pohyb, který podporuje růst kostí.
· Kouření a pití alkoholu zvyšuje riziko onemocnění.